بیستم مرداد، مصادف با شهادت امام جعفر صادق(ع)، اصفهان میزبان نزدیک به 50 شهید غواص خط شکن و شهدای گمنام عملیات کربلای چهار

لطفا اینجا کلیک کنید

اصفهان میزبان نزدیک به 50 شهید غواص خط شکن و گمنام کربلای چهار می‌شود

سیدعلی قریشی؛ معاون فرهنگی و امور اجتماعی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایمنا با اعلام این خبر که اصفهان میزبانی و تدفین نزدیک به 50 شهید غواص را در روز شهادت امام جعفر صادق(ع) برعهده دارد، اظهار کرد: براساس آماری که تا کنون از تهران اعلام شده است، 18 تن از این شهدا، شهدای خط شکن غواص شناسایی شده و مابقی شهدای گمنام کربلای چهار می‌باشند.
وی خاطرنشان کرد: اسامی شهدای شناسایی شده به ‌زودی و با برنامه‌ای مشخص به اطلاع خانواده‌های معظم این شهدا اعلام می‌گردد.
به گفته معاون فرهنگی و امور اجتماعی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان، ستاد استقبال از این شهدا با هشت کمیته شامل کمیته استقبال، کمیته هماهنگی شهرستان‌ها، کمیته اطلاع رسانی، کمیته پشتیبانی و فضاسازی شهری، کمیته امنیت و ترافیک، کمیته تبلیغات و مراسم تشییع، کمیته تشکل‌های مردمی و کمیته فرهنگی، هنری در استان تشکیل شده است.
قریشی اذعان داشت: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته مکان‌های اعلام شده برای تدفین شهدای گمنام؛ خوراسگان، عاشق آباد، شهرک شهید نامجو، ذوب آهن زرین‌شهر، امیرآباد نجف آباد، نصرآباد اصفهان، دستگرد برخوار و تعدادی نیز در گلستان شهدای اصفهان می‌باشد.
وی با بیان این که با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته قرار است، مردم ولایتمدار و انقلابی اصفهان تشییع باشکوهی از این شهدای والامقام به عمل آورند، یادآور شد: جزئیات مراسم وداع و تشییع شهدای غواص و خط شکن و همچنین اطلاعات تکمیلی در مورد نحوه تشییع و تدفین این شهدا و آمار قطعی و نهایی تعداد آنها به زودی اعلام خواهد شد.
قریشی با بیان این که مراسم شب وداع با این شهدا، در شب شهادت امام جعفر صادق(ع) در میدان امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، افزود: پیکر مطهر این شهدا روز شهادت امام جعفرصادق(ع) از میدان امام خمینی(ره) تا گلستان شهدای اصفهان تشییع می‌شود.
گفتنی است 28 اردیبهشت ماه خبری مبنی بر کشف پیکر 175 شهید غواص و خط شکن با دستان بسته منتشر شد. در واقع پیکر 175 شهید از مجموع 270 شهید تازه تفحص شده که در آخرین مرحله تبادل شهدا از مرز شلمچه وارد کشور شدند، جمعی از غواصان و خط شکنان شهید عملیات کربلای 4 بودند.
بعد از گذشت تشییع باشکوه و 5ساعته این شهدای والامقام در 26 خرداد ماه، از یک ماه پیش تا کنون مراحل شناسایی هویت آنان در حال انجام است. هویت پیکر مطهر شهید سید جلیل میری ورکی خط‌شکن این عملیات اولین شهیدی بود که به‌واسطه مدارک کامل شناسایی هویتش احراز و اعلام شد. طبق اعلام کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پیکر این شهدا غواصان و خط‌شکنانی مربوط به 4 یگان  25 کربلا، 41 ثارالله(ع)، 14 امام حسین(ع) و 7 ولی‌عصر(عج) بوده‌اند که همزمان با ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) در استان‌های خوزستان، مازندران، اصفهان، گلستان و کرمان تشییع می‌شود.